1975

Crans-sur-Sierre, CH

Barras Gaston

Candau Philippe

CH

F

1976

Crans-sur-Sierre, CH

Hoff Carles

Bonvin Geo

CH

CH

1977

Florence, I

Bargna Luca

Fabrini Massimo

I

I

1978

Crans-sur-Sierre, CH

Barras Gaston

Candau Philippe

CH

F

1979

Divonne, F

Molina Gaudenzio

Frosch Aldo

I

CH

1980

Timmendorfer Strand, D

Jonsson Birger

Zobl George

S

A

1981

Wien, A

Ukn

Ukn

Ukn

Ukn

1982

Marbella, E

Fabrini Massimo

Czernohorzky Thomas

A

1983

Evian, F

Beaufranc Gerard

Frösch Alto

F

CH

1984

Knokke-Heist, B

Labor Francis

Vanardi Luido

F

I

1985

London, UK

Berryman Gorton

Delvaux Armand

UK

LUX

1986

Florence, I

Butti Carlo

Bestenheider Armand

I

CH

1987

Tylosand, S

Kassler Lars

Zadikan Jean-Louis

S

F

1988

Ascona, CH

Löbber Georg

Herriau Yves

D

F

1989

Saalfelden, A

Balemans Rien

Herding Klaus

NL

D

1990

Leusden, NL

Hentzen Walther

Keyser Geert

D

NL

1991

Birmingham, UK

Mortelmans Pierre

Lindhorst Hermann

B

D

1992

Turku, FIN

Schepens Jan

Lindbladh Jan

B

S

1993

Hamburg, D

Smitz Eddy

Strube Günther

B

D

1994

Athlone, IRL

Bailey Cedric

Stevensson Jan

IRL

S

1995

Estoril, P

Strumpf Eberhard

Prayer Franco

D

I

1996

Marrakesh, M

Dilger Hermann

Zenger Cargo

D

CH

1997

Deauville, F

Sorrentino Vincenzo

Hervy Michel

I

F

1998

Florence, I

Fantini Luigi

Van der Maas Ko

I

NL

 

1999

 

Crans-sur-Sierre, CH

 

Heuscher Jakob

Weber Martin

 

CH

D

2000

Alicante, E

Barras Gaston

Motta Romano

Meindersam Tabe

Verspieren Benoit

CH

I

NL

F

2001

Kitzbühel, A

Neubauer Peter

Johnstone Ernest

A

GB

2002

Knokke-Heist, B

Janzhoff Günther

Fraser Ken

Slabbinck Marc

Raggers Robert

D

SCT

B

NL

2003

Amsterdam, NL

Delacave Jacques

Wurn Claus

F

D

2004

Stockholm, S

Küsk Jaanus

Mitchell Sandy

EST

GB

2005

Horsens, DK

Resch Gerhard

Mayr-Reisch Rupert

A

A

2006

Torino, I

Rottstegge Franz

Pimbeam Alan

Bianchi Giovanni

Loodus Tauno

I

UK

I

EST

2007

St. Leon-Rot, D

Cunliffe John

Stiebner Jörg

Stricker Hartmut

Mudry Alfred

GB

D

D

CH

2008

Southport, UK

Urmas Isok

Prakash Dandekar

EST

GB

2009

Antalya, TR

Urmas Isok

Boltze Klaus

Grall Jean

Child Keith

EST

D

F

F

2010

Crans-sur-Sierre, CH

Itten Jürg

Duran Hakan

CH

TR

2011

Tallinn, EST

Ter Braak Henk

Duran Hakan

NL

TR

2012

Strasbourg, F

Jacque Eric

Seibold Franz

Greiffenberger Stefan

Kessler André

CH

D

D

F

2013

Estoril, P

Lee Li (China) -Bob Dickout (NL); Belas : John Nosworth(UK) - Alfonso Passera(CH)

 

2014

Bled, SL

Pierre Kriegler (Aus) - Herbert Jakober(A); Diners GC : Marianne Welte(CH) - Alain Bigerel (F)

 

2015

 

2016

Marrakech, Morocco

 

Donnafugata

 

 

Bagnoud Gérard(CH)

Lingenfelser Thomas

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IGFR Europe © 2010
Website by PixInside S.A.